Asi vás neprekvapí, že hlavným dôvodom, prečo sa objavujú vrásky na čele, je starnutie pleti. Vek však nie je jediným faktorom, ktorý na vašej pleti zanecháva jemné linky.
Významnú úlohu zohráva aj životný štýl (predovšetkým fajčenie, stres, alkohol), genetika, nesprávna starostlivosť o pleť (napríklad nedostatočná hydratácia alebo príliš drsné produkty) a UV žiarenie (najmä pri častom pobyte na slnku bez UV ochrany).
Všetky tieto faktory poškodzujú kolagénové a elastínové vlákna, ktoré pokožke prepožičiavajú pevnosť a pružnosť. Výsledkom sú tzv. statické vrásky, ktoré sa s pribúdajúcim vekom postupne prehlbujú a stávajú sa výraznejšími.
Mimické vrásky na čele
Ďalším typom sú mimické vrásky, ktoré vznikajú opakovanými pohybmi tváre, napríklad mračením. Vrásky na čele sú typicky spojené so stresom, ale môžu vznikať aj od smiechu.
S vekom sa koža stáva menej elastická a jej schopnosť regenerácie klesá, čo umožňuje, aby sa tieto jemné linky prehlbovali. Navyše škodlivé vonkajšie vplyvy, ako je UV žiarenie a znečistenie, urýchľujú proces starnutia.
Čelový sval sa v dôsledku výraznej mimiky napína a sťahuje, čo prispieva k vzniku vrások na čele. U ľudí s bohatou mimikou sa môžu objaviť vrásky na čele už v mladosti, teda ešte pred dosiahnutím 30. roka života.
Vertikálne vrásky na čele
Mimické vrásky na čele môžu byť výraznejšie aj u ľudí, ktorí nenosia slnečné okuliare pri pobyte na slnku, alebo u tých, ktorí nosia zle padnúce dioptrické okuliare. Títo ľudia majú sklon žmúriť oči, a sťahovať tak obočie k sebe. Tieto časté mimické pohyby tváre vedú k vzniku vertikálnej „vrásky hnevu“.
Horizontálne vrásky na čele
Horizontálne vrásky na čele vznikajú kvôli opakovaným pohybom tvárových svalov, ako je zdvihnutie obočia pri úžase a prekvapení, zamračenie pri hneve či frustrácii alebo zvedavý pohľad pri sústredení. Všetky tieto mimické výrazy sa postupne zapisujú do štruktúry pokožky.